Mike Nichols

Meno Mike Nichols. Že vám to nič nehovorí? Podnikavé dievča, Vlk s Jackom Nicholsonom, Absolvent, Kto sa bojí Virginie Woolfovej?, Pálenie záhy, Vtáčia klietka, Hlava-22. A teraz? Každému, koho aspoň trochu zaujíma film, by mali byť minimálne ktorékoľvek dva z týchto filmov známe. Mike Nichols je totižto režisér, ktorý do svetovej kinematografie vypálil nemalú dieru. Poďme ale pekne od začiatku...

6. novembra 1931 sa nemocnica v nemeckom Berlíne ozývala plačom malého Michaela Igora Peschowskyho, ktorý neskôr prijal meno Mike Nichols. To však ešte nikto nevedel, že sa z neho stane pomerne slávny a oscarový režisér. A nikto to netušil ani v roku 1939, kedy spolu s rodinou emigroval do Spojených štátov Amerických. Ani tam sa však však Nichols nezačal poberať umeleckým smerom, ale začal študovať psychológiu a k herectvu pričuchol až neskôr u Lee Strasberga. Spolu s Elaine Mayovou, Alanom Arkinom či Barbarou Harrisovou vytvoril kabaretnú skupinu a od šesťdesiatych rokov začal vystupovať na Broadwayi, kde sa uplatnil aj ako režisér a niektoré z jeho diel boli aj neskôr sfilmované, avšak nie ním samým. Keďže sa čoskoro preslávil, začal "pokúšať" film. 

Jeho filmový debut Kto sa bojí Virginie Woolfovej? mu hneď vyniesol oscarovú nomináciu. Tento film je zároveň prvým filmom, ktorý bol neprístupný od 18 rokov a to hlavne kvôli tomu, že ide o veľmi psychicky náročný a ťažký film. Síce sa v ňom neobjavuje (povedal by som, že až chlípna) erotika, ktorá patrí k jeho réžijnému rukopisu, zato cynizmus a kontroverzia, ktoré k nemu patria tiež sa tu objavujú veľmi často. 

Jeho druhý film Absolvent, ktorý natočil rok po tom, čo do kín vyšiel Nicholsov debut, už v sebe má aj nejakú tú erotiku a Nicholsovi vyniesol nielen druhú oscarovú nomináciu, ale aj víťazstvo. Tento film je zároveň prvým filmom Dustina Hoffmana, ktorý sa o niekoľko rokov na to preslávil úlohou mentálne retardovaného Raymonda vo filme Rain Man. 

Nichols o štyri roky na to vo filme Telesné vzťahy (1971) objavil Jacka Nicholsona, s ktorým sa mu asi spolupracovalo veľmi dobre, keďže s ník o štyri roky na to natočil ďalší film, The Fortune a neskôr ešte Pálenie záhy (1986) a Vlk (1994). V predposlednom spomínanom sa Nicholson stretol s Meryl Streep, ktorá tiež patrila medzi Nicholsových obľúbencov. S ňou sa prvý raz stretol pri filme Silkwoodová (1983), za ktorý boli obaja nominovaní na Oscara. O tri roky neskôr s ňou natočil už spomínané Pálenie záhy, v roku 1990 film Pohľadnice z Hollywoodu, ktorý vyniesol Streepovej ďalšiu oscarovú nomináciu a naposledy s ňou spolupracoval pri seriály v produkcii HBO, Anjeli v Amerike, za ktorý Meryl získala Zlatý glóbus. 

Čo povedať na záver? Snáď len toľko, že Nichols nedávno dotočil ďalší film, ktorý čoskoro vyjde v kinách-High and Low, o ktorom zatiaľ nie je známe, kto v ňom bude hrať, alebo kedy bude svetová, či slovenská premiéra. Známe je len toľko, že ide o remake kórejského filmu z roku 1963 a že pravdepodobne jeden z najlepších (ak nie najlepší) režisérov adaptovaných scenárov si pre nás opäť pripravil dokonalý filmový zážitok...